W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o konieczności dbania o środowisko naturalne. Jako harcerki, czyli osoby naturalnie w sprawę zaangażowane postanowiłyśmy zgłębić to zagadnienie. Na naszym blogu co jakiś czas publikowane będą rozważania na tematy ekologiczne, zarówno dotyczące problemów globalnych, jak i miejscowych - krakowskich, bo stąd właśnie jest nasza 5 Krakowska Drużyna Wędrowniczek Virga. Serdecznie zapraszamy wszystkich do lektury. Mamy nadzieję, że nasze artykuły staną się dla Was inspiracją do wypełniania szóstego punktu prawa harcerskiego, które przecież jest tak uniwersalne dla każdego człowieka.
„Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznawać.”

Więcej o nas dowiesz się z naszej strony internetowej.


piątek, 2 maja 2014

Herbatki ziołowe

Co to jest "herbata"?
Herbata – napar z liści i pąków grupy roślin kamelia (Camellia). Nazwa herbata pochodzi od łacińskiego herba thea. Uprawiana jest w wielu krajach strefy zwrotnikowej, oraz poza Azją. Herbatę uzyskuje się z pączków i liści rośliny, następnie suszy i poddaje (lub nie ) procesowi fermentacji.





Kiedy ją odkryto?
Jak głosi legenda, chiński cesarz Shennong, całkiem przypadkiem zaparzył pierwszy liść herbaty w 2737 roku p.n.e. Pierwsze zapiski na temat herbaty pochodzą z VIII w p.n.e. Chiński poeta Lu Yu w swojej Świętej księdze herbaty opisał krzew herbaciany, narzędzia do zbioru i selekcji liści oraz przybory do ceremonii przyrządzania i picia herbaty. Księga ta, zawierała także spis plantacji i wielbicieli tego napoju.



Podstawowy podział:
-herbaty czarne (pełna fermentacja)
-herbaty czerwone (pół fermentacja), mające właściwości odchudzające.
-herbaty zielone (bez fermentacji), znane z właściwości zdrowotnych
-herbaty białe (z nierozwiniętych pączków)
-herbaty żółte (z nierozwiniętych, ale dłużej schnących pączków)

Wracając do tematu:
Herbaty ziołowe są tradycyjnie wykorzystywane przez człowieka ze względu na swoje właściwości lecznicze. Niektóre są dostępne w hipermarketach jako herbata w torebkach. Bardziej wyspecjalizowane mieszanki ziołowe można zwykle dostać w aptekach. Często miesza się je z herbatami owocowymi lub z herbatami z herbaty chińskiej, np. dodając miętę do herbaty zielonej czy kwiat hibiskusa do herbaty malinowej.

 Do najpopularniejszych herbatek należą:
-mięta – wspomaga trawienie
-rumianek – działa łagodząco
-melisa – uspokaja i koi nerwy
-lipa – działa napotnie, pomaga zasnąć
-świetlik – łagodzi podrażnienia okolic oczu
-bratek – pomaga w leczeniu trądziku

Herbata w kulturach świata.

Japonia:
W japońskiej kulturze picie herbaty zajmuje szczególne miejsce - od XV wieku istnieje tam ceremonia parzenia i picia herbaty nazywana Drogą Herbaty (cha-no-yu). Nazwa ta powiązana jest z filozofią buddyjską i oznacza drogę wiodącą do doskonałości. Ceremonia odbywa się w zbudowanym według specjalnych reguł i znajdującym się w ogrodzie pawilonie (cha-shitsu). Po wejściu do ogrodu uczestnicy myją ręce w źródlanej wodzie znajdującej się w specjalnej misie. Obmycie rąk symbolizuje przemycie duszy, aby przygotować ją do ceremonii. Gospodarz (mistrz ceremonii) wsypuje sproszkowaną herbatę Matcha do miseczki, a następnie zalewa ją wodą i ubija bambusową trzepaczką aż na jej powierzchni pojawi się piana. Gdy herbata jest już gotowa goście spożywają ją z jednego naczynia, a potem każdemu z gości osobno podawana jest herbata usucha. Celem uczestnictwa w ceremonii herbacianej jest wyciszenie się i odczucie harmonii. Droga Herbaty wywarła też wpływa na rozwój sztuki w Japonii - przyczyniła się do wysubtelnienia gustu i wzmacniała potrzebę obcowania z pięknymi przedmiotami.



Rosja:
Herbata przybyła do Rosji dosyć wcześnie i wykształciła się tam specyficzna ceremonia jej parzenia i picia, w której główną rolę odgrywał samowar służący do zagotowania wody i ułatwiający parzenie herbaty. Herbata była zaparzana bardzo starannie, a jednym z ulubionych gatunków Rosjan stała się herbata karawanowa, której nazwa wzięła się od tego, że transportowały ją karawany. Jej transport z Chin do Rosji trwał wiele miesięcy, ale dzięki właściwemu przechowywaniu susz nie tylko nie tracił swoich wartości, ale też zyskiwał nowe walory smakowe i zapachowe. Obecnie transport herbaty jest prowadzony w dużo nowocześniejszy sposób, ale cały czas powstaje herbata karawanowa, którą poddaje się specjalnym zabiegom, aby uzyskać smak i aromat, jaki zyskiwała w wyniku długiej podróży przez kontynent.




Tybet:
W Tybecie herbatę pije się w sposób zupełnie inny niż w Europie, gdyż stanowi ona dla Tybetańczyków nie tyle napój, co rodzaj pożywienia. Najczęściej używają herbaty prasowanej (w postaci cegiełek). Napar przygotowują wrzucając ok. 50-70 gram suchej herbaty na litr wody. Do tak przygotowanego naparu dodają 100-150 gram stopionego masła z mleka jaka i doprawiają do smaku solą. Następnie wszystkie składniki naparu ubija się aż do uzyskania jednorodnej konsystencji-w ten sposób powstaje napój zwany czasuma. Ponieważ zawiera on tłuszcz, pomaga zregenerować siły i ułatwia funkcjonowanie w klimacie wysokogórskim. Suchą prasowaną herbatę dodaje się też do potrawy zwanej czambu-rozciera się ją z mąką jęczmienną masłem jaka i solą.




Chiny:
Herbata zaparzana jest w specjalnym naczyniu-haiwanie w kształcie rozszerzającej się do góry czarki o pojemności podobnej do europejskiej szklanki. Należy do niej wsypać około 4 gramów suchej herbaty, a po zalaniu wodą zamyka się ją pokrywką i pozostawia na 3-4 minuty, aż herbata naciągnie. Chińczycy najczęściej piją zieloną herbatę bez cukru i innych dodatków, bardzo gorącą. W północnych regionach rozpowszechnione jest picie herbaty zielonej sproszkowanej lub cegiełkowej, doprawianej mlekiem, masłem i solą.

Anglia:
Dawniej herbatę spożywano w określonych porach: po śniadaniu, w czasie lunchu i o godzinie 17. Anglicy piją głównie herbaty wschodnioindyjskie, dodając do nich mleko lub śmietankę. Herbatę zaparza się w czajniczku wsypując do niego ilość łyżeczek odpowiadającą ilości filiżanek i dodatkowo jedną filiżankę na czajniczek. Napar zaparza się 5 minut, a następnie nalewa do filiżanek, do których już wcześniej nalano mleko. Taka kolejność napełniania filiżanki oboma składnikami jest głęboko zakorzeniona w tradycji i jej zmiana uważana jest za nietakt. Ponadto dzięki wlewaniu herbaty do mleka, a nie odwrotnie, napój lepiej się miesza i uzyskuje ładniejszy kolor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz